Zabawne babki: Amy Schumer

Jak sami widzicie, plan na 2017 powoli wchodzi w życie! Jego częścią jest m.in. zwrócenie większej uwagi na kobiety w popkulturze. A gdzie szukać ich lepiej niż na niewysokim podeście, z mikrofonem w ręku, w nowojorskim klubie Gotham Comedy Club, w którym karierę rozpoczynała bohaterka tego tygodnia – Amy Beth Schumer.

when-someone-calls-you-slut

Dziewczyna z tatuażem na plecach

„To ty jesteś tą dziewczyną z telewizji, która ciągle opowiada o swojej cipce?” pyta Julia Louis-Dreyfus w skeczu programu Amy, „Inside Amy Schumer”. Razem z nią przy stole zasiadają aktorki Tina Fey oraz  Patricia Arquette, by przy nakryciu, wyjętym prosto z „Alicji w Krainie Czarów”, opowiedzieć Amy o tym jak media traktują kobiety. Czy o takiej obsadzie we własnym programie Amy marzyła trzynaście lat wcześniej, wychodząc na deski Gotham Comedy Club by przedstawić swój pierwszy siedmiominutowy program, tego nie wiadomo. Z pewnością od pierwszego występu postanowiła postawić właśnie na tematy, które wśród kobiet w stand-upie, pojawiały się często, ale nie na tyle, by miały okazję je na poważnie rozkręcić. Seks, związki i nierówności związane z płcią okazały się świetną rozpałką pod wybuchy śmiechu, które podbiły serca publiczności Amy.

Po udanym występie w Roast Charliego Sheena, stacja Comedy Central postanowiła dać szansę jej pierwszemu specjalnemu występowi, „Mostly Sex Stuff” (2012). W chwili ukazania się programu Amy miała za sobą już spore doświadczenie aktorskie, co przykuwa uwagę nie mniej niż jej błyskotliwy humor. Swoboda i pewność siebie, którą promienieją żarty komediantki, przykuwają coraz większa uwagę nie tylko do jej osobowości estradowej, ale i archetypu wyuzdanego, naiwnego dziewczątka, który tak zręcznie wyśmiewa. Leo Benedictus w artykule dla The Guardian stwierdza, że całość tworzy niepowtarzalną „satyrę na kobiety, które myślą, że mogą kontrolować mężczyzn zakładając na siebie, i myśląc, coraz mniej”.

„A może jestem… piękna?”*

Kolejny rok Amy otwiera już swoim własnym programem dla Comedy Central – „Inside Amy Schumer”. Tworzy go wspólnie ze swoją siostrą, Kim Caramel, z którą trzy lata później wyprodukuje film „Trainwreck” (polski: „Wykolejona” – recenzja tutaj). Amy od czterech ;at podbija telewizję skeczami o kobietach, związkach, karierach i wszystkim co przyjdzie jej do głowy. Najbardziej zapadł mi w pamięć skecz wyśmiewający ideę kobiety jako pani prezydent, w której niestabilna emocjonalnie, zdziecinniała Amy wybucha płaczem w środku nadzorowania tajnej akcji bo w trakcie okresu nie może przecież nad sobą panować. Amy przeplata swoje skecze wywiadami z ludźmi spotkanymi na ulicach i specjalnymi gośćmi, takimi jak  Jon Ronson, autor „Czy jesteś psychopatą?”, ale i Sarah, młoda aktywistka z syndromem Downa, działająca na rzecz osób z tą chorobą.

Amy nie omieszka  na ekranie wyśmiać każdego tematu, żeby zwrócić na niego uwagę widzów, szczególnie takiego, na którym najbardziej  jej zależy.Amy aktywnie promuje organizację Everytown for Gun Safety działającą na rzecz wzmocnienia kontroli nad dostępem do broni. Komediantka nie tylko poświęciła jeden z odcinków swojego programu skeczom na temat nadużywania broni, ale przeznaczyła segment poświęcony wywiadom rozmowie z jednym z działaczy Everytown.

Niecały rok wcześniej z pół automatycznego pistoletu Hi-Point Model JCP pięćdziesięcio-dziewięcio letni mężczyzna zabija dwie osoby oraz rani dziewięć w trakcie seansu filmu Amy, „Trainwreck”. Amy w swojej autobiograficznej książce „Girl With Lower Back Tattoo”(2016) przyznaje, że za swoją mocną stronę uważa umiejętność odnalezienia poczucia humoru w najczarniejszych sytuacjach. Wspominając zabite kobiety pisze „Jeśli niesprawiedliwość dosięga mnie tak głęboko, to zamierzam o niej mówić – i sugeruję, żebyście zrobili to samo. (…)”

Głowa do góry, cycki do przodu

Sukces Amy to zdecydowanie zasługa jej determinacji i hartu, ale i pracy jaką wkłada w angażowanie innych komediantek w świat rozrywki. Teksty do „Inside” tworzy dla niej m.in.Jessi Klein, nominowana za pracę nad tym programem do nagrody Emmy. Ponadto w jej programie przewijają się często takie nazwiska jak Jennifer Coolidge, Lena Dunham, Amber Rose, czy Ali Wong. Do pracy nad najnowszym filmem, „Snatched”, zaprosiła aktorkę Goldie Hawn, by wcieliła się w rolę jej zwariowanej matki, towarzyszącej córce w podróży na egzotyczne wakacje. Dla Goldie ta rola będzie powrotem na wielki ekran po prawie 15 latach.

Amy nie zamierza jednak spoczywać na laurach. Wydaje się, że dopiero po wydaniu książki, trasie po całych Stanach i dwóch filmach, zaczęła się rozkręcać. Kolejnym projektem Schumer ma być film o nieidealnej Barbie, wyrzuconej z Krainy Barbie, za nie bycie wystarczająco doskonałą lalką. Jednak, im głośniej robi się  o Amy w mediach, tym większe kontrowersje zdają się budzić jej nietuzinkowe pomysły. Wielokrotnie zarzucono jej promowanie nieinkluzywnego, białego, feminizmu, choćby przez parodię piosenki Beyonce „Formation”, oryginalnie opowiadającego o budowaniu świadomości kolorowych kobiet.(Amy zaprosiła do niego jedynie białe aktorki, stawiając tancerki o ciemniejszym kolorze skóry jedynie w tle)

Bez względu na wymiar swoich dotychczasowych projektów, Schumer ma szansę zapisać się w historii telewizji jako jedna z najbardziej bezprecedensowych komediantek.Swoją energią przyciąga do ekranów młodych ludzi poszukujących wzorców pewnych siebie, zabawnych kobiet, zachowujących duży dystans do siebie i innych, i potrafiących to wykorzystać w sposób, który wyciska łzy z oczu niczym najśmieszniejsza cebula w całej kuchni. Na gali rozdania nagród Gloria Awards w 2014 Amy mówi o sobie „Kiedy jestem piękna, mówię o tym głośno. Kiedy jestem silna, mówię o tym głośno. To nie wy zdecydujecie o mojej historii – ja to zrobię.” Jestem pewna, że Amy jeszcze nie raz wystawi środkowy palec zakurzonym normom społecznym i obserwowanie jej zmagań na pewno nie będzie czasem straconym.

1schumer1

*cyt. z monologu z płyty „Live At The Apollo”, 2015.

Źródła:

Schumer A., „The Girl With Lower Back Tattoo”, Simon&Schuster, USA, 2016.

Vogue.com

The Guardian

E!News

Goodreads

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s